مهندسی عمران؛ کاربرد علم در آبادانی و سازندگی/ خوداشتغالی دانش‌آموختگان عمران و نقشه‌برداری چگونه ممکن است؟

Mapمدیر گروه عمران دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر گفت: مهندسی عمران در واقع به کاربرد علم برای عمران، آبادانی و سازندگی کشور مربوط می‌شود و دانش‌آموختگان می‌توانند با دفاتر خدمات مهندسی خوداشتغالی داشته باشند.
دکتر زیبا کاظمی در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری آنا در اهر در معرفی رشته عمران، مزیت‌ها و بازار کار آن اظهار کرد: مهندسی عمران در واقع به کاربرد علم برای عمران، آبادانی و سازندگی کشور مربوط می‌شود.
به گفته وی، هر عملیاتی که به آبادی کشور مربوط می‌شود ازجمله ساخت سد، فرودگاه، جاده، برج، تونل، دکل‌های مخابراتی، ساختمان‌های تصفیه‌خانه‌های آب و فاضلاب، ساختمان‌های مقاوم در برابر زلزله، سیل و آتش و ساخت نیروگاه‌های برق و ... در دایره فعالیت متخصصان عمران و نقشه‌برداری در گرایش‌های مختلف است.
وی افزود: مهندسی عمران رشته‌ای جذاب و پرمخاطب از رشته‌های فنی مهندسی است که فعالان آن دارای توان ایجاد ارتباطات اجتماعی با اقشار مختلف جامعه هستند و به عبارت دیگر متخصصان عمران در محیط کار خود با اقشار مختلف جامعه از قبیل کارگران، تکنسین‌ها و متخصصان رشته‌های دیگر مانند مکانیک و برق سر و کار دارند و باید ارتباطی قوی با تیم اجرایی و طراحی و نظارت داشته باشند تا شاهد پیشرفت در کارشان باشند.
مدیر گروه عمران دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر به آنا گفت: این واحد دانشگاهی یکی از قطب‌های مهم تحصیلات دانشگاهی در رشته‌های فنی مهندسی است و اکنون علاقه‌مندان به این رشته‌ها در قالب دانشکده مستقل فنی مهندسی تحصیل می‌کنند.
وی ادامه داد: علاوه بر سایر رشته‌های موجود مرتبط با این دانشکده در مقاطع کاردانی، کارشناسی ناپیوسته، کارشناسی پیوسته و کارشناسی ارشد در رشته‌های مهندسی عمران و مهندسی نقشه‌برداری واحد اهر بیش از ۴۰۰ نفر مشغول تحصیل هستند.
کاظمی درباره گرایش‌های رشته مهندسی عمران در دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر عنوان کرد: در گرایش‌های سازه، مهندسی زلزله، آب و سازه‌های هیدرولیکی، مهندسی و مدیریت منابع آب و راه و ترابری امکان ادامه تحصیل برای دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد وجود دارد و در گرایش‌های نقشه‌برداری در دوره کارشناسی ارشد شامل ژودزی، مهندسی سنجش از دور، جی ‌ای اس و اطلاعات جغرافیایی امکان تحصیل فراهم شده است.
وی با بیان امکانات آزمایشگاهی و کارگاهی گروه عمران دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر مطرح کرد: این واحد دانشگاهی به لحاظ فضا و تجهیزات برای کارگاه‌ها و آزمایشگاه‌های عمران و نقشه‌برداری بین دانشگاه‌های استان دارای موقعیت منحصربه‌فردی است.
این استاد دانشگاه و فعال رشته عمران یادآور شد: دانش‌آموختگان رشته‌های عمران و نقشه‌برداری می‌توانند در طراحی، محاسبات، نظارت و اجرای همه پروژه‌های عمرانی فعالیت کنند و علاوه بر آن در این مهارت‌ها می‌توانند از طریق نظام‌مهندسی ساختمان پروانه کسب گرفته و با ایجاد دفاتر خدمات مهندسی خوداشتغالی داشته باشند.
به گفته مدیر گروه عمران دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر، مهندسان و متخصصان این رشته‌ها بعد از کسب پنج سال سابقه در مهندسی با شرکت در آزمون کارشناسان رسمی دادگستری پروانه کسب فعالیت دریافت کنند.

http://ana.ir/i/518990

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

TelegraminstagramSoroushFacebook

ThumbnailViewer