راهکارهای خلاصی از فضای مجازی با رویکرد سکولار/ تعامل در رأس برنامه‌های دانشجویی قرار گیرد

637321429702203639 lg

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی اهر گفت: محور و چتر بالای سر فضای مجازی عمدتاً اقتصادی و ایدئولوژی بازیگران آن سکولار است؛ به همین دلیل راهکارهای خلاصی از این فضا باید ریشه‌دار و به مرور زمان در شاخص‌های تعریف‌شده انجام شود.

فلسفه وجودی‌ و مأموریت اصلی‌ معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی‌ ایجاد بستری‌ مطمئن برای‌ مشاركت دانشجویان است و از طریق درک انتظارات سعی‌ می‌کند نیاز دانشجویان و ارتقای امور تحصیلی، فرهنگی، رفاهی و... آنان را فراهم کند.

خبرنگار خبرگزاری آنا در گفتگو با مرتضی مقتدایی معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر با توجه اهمیت این حوزه و تأکید معاون جدید بر اصل تمدن‌سازی در دانشگاه بر اساس بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی، مجموعه فعالیت‌ها، دستاوردها و برنامه‌های پیش روی این معاونت را بررسی کرده است که مشروح آن را می‌خوانیم.

مرتضی مقتدایی در گفتگو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا با اشاره به اقدامات دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر برای توسعه فضای معنویت، اخلاق و سبک زندگی اسلامی براساس بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی اظهار کرد: برگزاری نشست‌ها، کارگاه‌ها و دوره‌های تخصصی ویژه استادان و کارکنان، برپایی مراسم ملی و مذهبی به مناسبت‌های مختلف در ایام سال مانند اجرای دعای عهد در جوار شهدای گمنام دانشگاه، قرائت ترتیل قرآن کریم به‌صورت روزانه بعد ار اقامه نماز جماعت ظهر و عصر، برگزاری جلسات اخلاق و تفسیر قرآن در ایام ماه مبارک رمضان و ... از اقدامات معاونت فرهنگی دانشجویی واحد اهر بوده است.

 

وی در پاسخ به این پرسش که برای گسترش فضای انقلابی و اهتمام در اجرای راهبردهای تربیتی و فرهنگی سند دانشگاه اسلامی چه اقدامی داشته‌اید؟ عنوان کرد: در این راستا نشست‌ها، کارگاه‌ها و دوره‌های تخصصی برای استادان و کارکنان با موضوعات مربوط به انقلاب و امام خمینی(ره) برگزار کرده‌ایم؛ چند دوره یادواره شهدای دانشجو نیز برپا شده و میزبان یادواره شهدای ارسباران در محل دانشگاه آزاد اسلامی اهر بوده‌ایم.

 

معاون دانشجویی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر اضافه کرد: میزبانی دوره حیات طیبه شمالغرب کشور و شهید دیالمه، تهیه بروشورهای مذهبی و انقلابی به‌صورت الکترونیکی و ارسال آن به دانشجویان، استادان و کارکنان، انتشار دو مجله به‌صورت ماهنامه و الکترونیکی، برگزاری نمایشگاه کتاب به ویژه در هفته معلم و مسابقات کتابخوانی به مناسبت‌های مختلف ازجمله دهه فجر، هفته دفاع مقدس، هفته معلم، آزادسازی خرمشهر و .... از دیگر اقدامات دانشگاه بوده است.

 

مقتدایی افزایش روحیه خودباوری و شکوفایی خلّاقیت‌های دانشجویان را رضایت‌بخش عنوان کرد و افزود: استعدادیابی دانشجویان به‌ویژه دانشجویان جدید و دعوت از دانشجویان مستعد برای همکاری در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی، فعال‌کردن کانون‌های فرهنگی، هنری و بهره‌جویی از دانشجویان مستعد فرهنگی و واگذاری امور به دانشجویان موجب افزایش روحیه خودباوری دانشجویان شده است.

 

وی تأکید کرد: بهره‌مندی از نیروی انسانی عالم از عوامل توسعه اجتماعی است که این امر با وجود اعضای هیئت علمی در دانشگاه‌ها به سهولت قابل دستیابی است و معاونت فرهنگی دانشجویی نیز برای استفاده از ظرفیت موجود صاحبان فکر و اندیشه نو با عضویت آنان در کمیته‌های فرهنگی و شوراها اعم از شورای فرهنگی، صندوق حمایت از دانشجویان بی‌بضاعت، کمیته انضباطی دانشجویان و ... از دیدگاه‌های استادان بهره‌مند می‌شود.

 

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر، فعالیت‌های این دانشگاه را برای قوی شدن در فضای مجازی برشمرد و به آنا گفت: فضای مجازی تقریباً در همه ابعاد زندگی فردی و اجتماعی نفوذ کرده و محور و چتر بالای سر فضای مجازی عمدتاً اقتصادی بوده و ایدئولوژی بازیگران اصلی آن سکولار بوده و پایه‌های فضا بر این اصل بنا نهاده شده و آمیختن فرهنگ اسلامی در تمدن جدید ظرافت‌های خاص خود را می‌طلبد، به همین دلیل راهکارهایی که ارائه می‌شود باید ریشه‌دار و به مرور زمان در شاخص‌های تعریف شده انجام شود.

 

مقتدایی، راهکار نخست را نیازسنجی از استادان، کارکنان و دانشجویان در موضوعات فرهنگی و جذابیت این موضوعات در برابر جذابیت‌های کاذب فضای مجازی عنوان و مطرح کرد: تقویت اینترانت ملی، رفع نواقص آن و دادن امتیازات ویژه برای استفاده‌کنندگان از فضای مجازی داخلی و تقویت نقد و جذب پیشنهادها برای به‌روز شدن مطالب کانال‌ها و گروه شبکه‌های مجازی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر برای مخاطبان راهکار دوم در این زمینه است.

 

وی در پاسخ به پرسش دیگر مبنی بر اینکه ارتباط برادرانه با آحاد دانشجویان و توسعه ساماندهی فعالیت‌های جمعی دانشجویان چگونه بوده است؟ یادآور شد: تعامل با دانشجویان باید در رأس برنامه‌های حوزه دانشجویی و فرهنگی قرار گیرد و تلاش دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر بر این بوده که مأمن و پناهگاهی برای دانشجویان باشد؛ چراکه حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی با مسائل و مشکلات دانشجویان مانند خوابگاه دانشجویی، سلف سرویس، کمیته انضباطی، تخفیف شهریه دانشجویی، ورزش، ازدواج و ... سروکار دارد.

 

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر در بخش دیگری از این گفتگو با توجه به فعالیت‌های این معاونت در تعامل با سازمان‌ها و نهادهای فرهنگی داخل و خارج از دانشگاه گفت: مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی از حوزه‌های مختلفی تشکیل شده و برای پیشبرد اهداف دانشگاه باید با همه حوزه‌ها ارتباط تنگاتنگ و هماهنگ با همدیگر داشته باشد؛ در دانشگاه نیز حوزه فرهنگی و دانشجویی اهتمام خود را برای این هماهنگی به کار بسته است.

 

مقتدایی خاطرنشان کرد: با بسیاری از ادارات شهرستان اهر در زمینه‌های فرهنگی و اجتماعی تفاهم‌نامه همکاری منعقد کرده‌ایم؛ نمونه آن تفاهم‌نامه با بزرگ‌ترین مجتمع علمی و فرهنگی منطقه ارسباران است.

 

وی در پاسخ به این پرسش که برای مقابله با ویروس کرونا چه فعالیت‌هایی داشته‌اید؟ گفت: شرکت در کمک‌های مؤمنانه برای حمایت از کسب و کارهای آسیب‌دیده از کرونا، فراهم کردن امکانات لازم در مراکز مشاوره دانشگاه درباره مواجهه و مبارزه با کرونا، ایجاد پست‌های روانشناختی راه‌های مقابله با کرونا در کانال‌های دانشجویی و دیگر کانال‌ها، تأمین اقلام مورد نیاز بهداشتی اعم از مواد ضدعفونی‌کننده، ماسک و دستکش، راه‌اندازی نخستین تولیدی موادضدعفونی‌کننده و ارائه برنامه‌های فرهنگی و اجتماعی مؤثر از طریق فضای مجازی از فعالیت‌های معاونت دانشجویی فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر بوده است.

 

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر ادامه داد: اهتمام در راستای تقویت وحدت و همدلی بین دانشگاهیان، تلاش برای بهبودی وضعیت معنوی و فرهنگی این دانشگاه، تأسیس کلینیک مشاوره امین برای ارائه مشاوره در زمینه‌های مختلف به مردم و تبدیل تهدیدها به فرصت با بهره‌گیری از امکانات واحد دانشگاهی ‌از دیگر اقدامات واحد اهر در دوره مبارزه با کرونا بوده است.

 

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

TelegraminstagramSoroushFacebook

ThumbnailViewer