آشنایی با دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر

تاریخچه تاسیس دانشگاه:

 دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر در سال 1372 با موافقت سازمان مرکزی دانشگاه و مساعدت مسئولین محلی با دریافت مجوز تأسیس اعلام موجودیت نمود و از مهرماه 1373 با پذیرش دانشجو در دو رشته کامپیوتر و برق در مقطع کاردانی در ساختمان استیجاری آموزش و پرورش فعالیت علمی و آموزشی خود را در این شهرستان آغاز کرد و به یمن این حرکت فرهنگی و همراهی هیئت امناء و مسئولین اجرایی با تهیه زمین جهت احداث مجتمع آموزشی و آغاز عملیات اجرائی و ساختمانی در مهرماه 1376 فاز اول مجتمع دانشگاهی واحد اهر به اتمام رسید.


درجه و رتبه بندی دانشگاه:

دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر با درجه سازمانی بسیار بزرگ بیش از 28000 دانش آموخته در مقاطع تحصیلی و رشته های مختلف تحویل جامعه داده است و در حال حاضر بیش از 3000 نفر دانشجو در 151 رشته تحصیلی (12 رشته در مقطع دکتری، 56 رشته در مقطع کارشناسی ارشد و 83 رشته در مقاطع کارشناسی و کاردانی) و 112 نفر هیات علمی تمام وقت (شامل 1 نفر دانشيار، 66 نفر استاديار، 26 نفر بورسيه دكتري، 19 نفر مربي و بیش از 73 نفر مدرس مدعو ) به بعنوان بزرگترین مجتمع آموزشی منطقه ارسباران و شمال شرق استان آذربایجان شرقی در شهرستان اهر فعاليت دارد. در راستای تحقق اهداف عالیه دانشگاه این واحد در مجتمع آموزشی خود با بیش از 160 هزار متر مربع شامل 63 هزار متر مربع زیر بنای آموزشی ،پژوهشی ، اداری ، خدماتی و رفاهی و حدود 100 هزارمتر مربع خیابان ها، پیاده رو، فضاهای سبز و ... در خدمت مشتاقان علم و فرهنگ می باشد. بر اساس رتبه بندی مرجع دانش (سیویلیکا ) دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر دارای رتبه 55 در بین واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی و رتبه 120 از نظر تولید علم در کل کشور می باشد و بر اساس رتبه بندی Webometrics 2020 دارای رتبه 4330 در بین کل دانشگاههای دنیا می باشد.


حوزه پژوهش و فناوری:

در حوزه پژوهش و فناوری در سالهای گذشته بیش از 500 مقاله ISI، 300 مقاله علمی پژوهشی مورد تایید وزارتین، 500 مقاله در مجلات داخلی و خارجی با نمایه معتبر و بیش از 2000 مقاله در همایش های ملی و بین الملی توسط اساتید و دانشجویان این واحد به چاپ رسیده است. در این واحد دانشگاهی 200 طرح پژوهشی درون دانشگاهی و 5 طرح پژوهشی برون دانشگاهی توسط اساتید واحد انجام گرفته و خاتمه یافته است. در سال های گذشته یک همایش بین المللی و 10 همایش ملی و بیش از 100 کارگاه آموزشی و سخنرانی علمی برگزار شده است. این واحد دانشگاهی دارای مجوز شورای انتشارات از استان می باشد و تاکنون 16 عنوان کتاب تخصصی در آن به چاپ رسیده است. در بخش تحصیلات تکمیلی بیش از 6000 عنوان پایاننامه کارشناسی ارشد و 20 عنوان رساله دکتری تخصصی انجام شده و به پایان رسیده است. بخش ارتباط با صنعت دانشگاه فعال بوده و امورات مربوط به عقد قرارداد طرح های برون دانشگاهی و معرفی کارآموزان و عقد تفاهم نامه با ادارات و شرکتها در آن صورت می گیرد. باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر بیش از 60 نفر عضو فعال عادی و پژوهشگر دارد که از این تعداد 8 نفر عضو استعداد درخشان می باشد. بیش از 10 عنوان کتاب توسط اعضای باشگاه به چاپ رسیده و بیش از 20 اختراع نیز توسط اعضای باشگاه به ثبت رسیده است. با توجه به اینکه انجمن های علمی-دانشجویی از سال 1398 زیر نظر باشگاه پژوهشگران در آمده است دو دفتر مستقل برای انجمن های علمی-دانشجویی به تفکیک برادران و خواهران ایجاد شده است که این دفاتر مجهز به امکانات سمعی و بصری و رایانه بوده و بیش از 30 نفر از دانشجویان در قالب 4 انجمن فعال در آن فعالیت دارند.

در کتابخانه مرکزی دانشگاه بیش از 53000 جلد کتاب با عناوین و تخصصهای مختلف علوم انسانی، فنی و مهندسی، علوم پایه، پزشکی و کتب مرجع به زبانهای فارسی و لاتین موجود بوده و به جرأت می توان گفت این کتابخانه یکی از بزرگترین و فنی ترین کتابخانه های شمال شرق استان و منطقه ارسباران می باشد که می تواند منبعی مناسب برای علاقه مندان و دانش پژوهان و علاقمندان تحقیق و پژوهش قرار گیرد. همچنین کتابخانه دیجیتال دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر راه اندازی شده و بیش از 2000 نفر از اعضای فعال کتابخانه و سایرعلاقه مندان می تواننددر فضایی بالغ بر 1500 مترمربع از مزایای این کتابخانه بهره مند شوند. کتابخانه الکترونیکی واحد با بیش از 80000 منبع الکترونیکی فعال و در دسترس پژوهشگران می باشد.

در بخش آزمایشگاه ها نیز بیش از 110 آزمایشگاه و کارگاه با تجهیزات و دستگاه های مجهز به فناوری های نوین راه اندازی شده که در این آزمایشگاه ها اساتید، دانشجویان و پژوهشگران می توانند در قالب طرح ساها و ساتا از امکانات و تجهیزات آنها در راستای تحقیق و پژوهش بهره مند شوند. از برنامه های این حوزه می توان به ایجاد دو آزمایشگاه تحقیقاتی آنالیز دستگاهی و نیز آزمایشگاه تحقیقاتی علوم زیستی اشاره نمود.

مرکز رشد واحد های فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر از سال 93 باهدف کمک و حمایت از ایده ها ، طرح ها و واحدهای فناورانه تاسیس گردیده است و با جذب و استقرار واحدهایی نظیر تولید تونر پرینتر، تولید پیگمنت رنگی، تولید بتن سبک پلاس، نرم افزار حسابداری ویرا، تولید کرم های مرطوب کننده و بوتاکس، لوله بازکن آنتی باکتریال و .... روز به روزدر حال توسعه اهداف و برنامه های خود می باشد ودر آینده ای نه چندان دور با نهایی کردن تفاهم نامه خود با پارک علم و فناوری استان بیش از پیش از واحدهای مستقر در مرکز حمایت خواهد کرد.

این دانشگاه سه مجله علمی بصورت فصلنامه دارد که مجله علمی فضای جغرافیایی مورد تایید وزارت علوم می باشد و در ارزیابی شهریور 98 دارای امتیاز 92 در رده A+ می باشد و با اخذ doi برای مقالات انتشار یافته اقدامات لازم برای قرارگیری در لیست مجلات ISI در حال انجام می باشد. مجلات کاربرد شیمی در محیط زیست و هوش مصنوعی در مهندسی برق (به زبان انگلیسی) نیز در واحد منتشر می شوند.

این واحد دارای سایت اینترنتی مستقل برای خواهران و برادران با پهنای باند40 Mbs و سیستم وایرلس می باشد که در اختیار اساتید، کارکنان و دانشجویان قرار گرفته است. پشتیبانی سخت­ افزاری و نرم­ افزاری سامانه­ های اطلاعاتی دانشگاه نظیر سامانه آموزشی، پایاننامه، کتابخانه، اتوماسیون تغذیه، اتوماسیون اداری و .... بخشی از وظایف حوزه فناوری اطلاعات و آمار واحد اهر می باشد.


حوزه فرهنگی و دانشجویی:

تاسیس هیات شهدای گمنام، تدفین واحداث بنای یادمان شهدای گمنام، برگزاری اردوی حیات طیبه شمالغرب کشور، راه اندازی خوابگاه برادران در داخل سایت مرکزی واحد، انعقاد تفاهم نامه همکاری با دانشگاههای شهرستان در خصوص ارائه خوابگاه به دانشجویان آن واحدهای دانشگاهی، راه اندازی دبیرخانه دائمی وحدت حوزه و دانشگاه در واحد اهر، راهیابی تیم فوتسال کارکنان به مرحله نهایی مسابقات و حضور در این دوره مسابقات برای اولین بار از بدو تاسیس تا به امروز، انعقاد تفاهم نامه همکاری با ادارات شهرستان اهر وحومه، راه اندازی کلنیک مشاوره امین و مدیریت خوابگاه خواهران در سایت مرکزی واحد از اقدامات صورت گرفته توسط حوزه دانشجویی و فرهنگی واحد می باشد.


اهداف و برنامه های آتی دانشگاه:

افزایش تعداد مجلات علمی پژوهشی واحد

اخذ رتبه برای مجلات عمومی واحد

حرکت از نسل دوم دانشگاهها به نسل سوم با ایجاد دوره های مهارت در بین دانشجویان

بهبود کیفیت آموزش مجازی و تلاش برای تولید محتوای آموزشی

افزایش تعداد طرح های برون دانشگاهی

عقد قرارداد و تفاهم نامه ها با ادارات و صنایع منطقه جهت فعال نمودن دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه

تلاش برای بین المللی شدن دانشگاه با گسترش همکاری های بین المللی، تبادل استاد و دانشجو، انجام کارهای پژوهشی مشترک و اعزام اساتید به فرصت های مطالعاتی و دوره های پسا دکتری

افزایش درآمدهی غیر شهریه ای با تقویت مراکز رشد واحدهای فناور و بخش اقتصادی و دانش بنیان دانشگاه به منظور کاهش وابستگی بودجه دانشگاه به شهریه دانشجویان

تلاش برای تولید محتوای فرهنگی در قالب های سبک زندگی بزرگان دین و ائمه اطهار

راه اندازی مدارس سما به منظور بهره مندی دانش آموزان شهرستان از امکانات دانشگاه


روسای دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر از ابتدا تا کنون به شرح زیر است:

1- سرپرست راه اندازی دکتر عبداله رسولی (سال 1372)

2- مهندس محمد صادق جمشیدی (سال 1373)

3- دکتر اسمعیل حکیمی (سال 1374)

4- دکتر علی رضایی (سال 1384)

5- دکتر محمد خلیلی (سال 1391)

6- دکتر نادر اسدی (سال 1393)

7- دکتر ابراهیم قربانی کلهر (سال 1397)

8- دکتر علی سلیمی شاملو (از بهمن ماه 1397 تا کنون)

 

TelegraminstagramSoroushFacebook

ThumbnailViewer