گروه مکانیک

آشنایی با گروه مهندسی مکانیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر:

گروه مکانیک دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر در سال 1387 با پذیرش دانشجو در مقطع کاردانی رشته مکانیک خودرو فعالیت خود را آغاز کرد. از همان سال در اثر تلاش و کوشش های بی دریغ ریاست محترم دانشگاه و معاونین مربوطه با جذب تدریجی اساتید مرتبط موفق به اخذ مجوز در مقاطع کارشناسی مهندسی مکانیک، کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی مکانیک خودرو و مهندسی تکنولوزی ساخت و تولید و همچنین در مقطع کاردانی پیوسته ساخت و تولید گردید و در حال حاضر در حال برنامه ریزی برای تصویب رشته ها در مقطع کارشناسی ارشد می باشد.در سالهای اخیر تلاش گروه بیشتر در راستای ارتقاء سطح کیفیت آموزش با جذب اساتید مجرب و تجهیز و راه اندازی کارگاهها و آزمایشگاهها و همچنین جذب اساتید با مدرک دکتری می باشد.در حال حاضر مسئولیت مدیریت گروه بر عهده آقای دکتر رامین مشک آبادی می باشد.

آشنایی با گرایشهای مهندسی مکانیک:

الف - گرایش مکانیک در طراحی جامدات:
هدف تربیت آزمایشگاهی متخصصانی است که بتوانند در مراکز تولید و کارخانه‌ها اجزاء و مکانیزم ماشین‌آلات مختلف را طراحی کنند. دروس این دوره شامل دروس نظری، آزمایشگاهی، کارگاه و پروژه و کارآموزی است.
فارغ‌التحصیلان می‌توانند در کارخانجات مختلف نظیر خودروسازی ، صنایع نفت، ذوب فلزات و صنایع غذایی و غیره مشغول شوند و برای این دوره امکان ادامه تحصیل تا سطح کارشناسی ارشد و دکتری در داخل یا خارج از کشور وجود دارد. موفقیت داوطلبان به آگاهی آنها در دروس جبر و مثلثات، هندسه ، فیزیک و مکانیک همچنین آشنایی و تسلط آنان به زبان خارجی بستگی فراوان دارد. از جمله دروس این دوره می‌توان دروس مقاومت مصالح، طراحی و دینامیک را نام برد. در این رشته زمینه اشتغال و بازارکار خوب وجود دارد و مطالب ارائه شده در طول تحصیل برای دانشجویان محسوس و قابل لمس است.

ب - گرایش مکانیک در حرارت و سیالات:

این رشته در به کاربردن علوم و تکنولوژی مربوط جهت طرح و محاسبه اجزاء سیستمهایی که اساس کار آنها مبتنی بر تبدیل انرژی ، انتقال حرارت و جرم است به متخصصان کارآیی لازم را می‌دهد و آنها را جهت فعالیت در صنایع مختلف مکانیک در رشته حرارت و سیالات (نظیر مولدهای حرارتی، انتقال سیال نیروگاههای آبی، موتورهای احتراقی و ... ) آماده می‌سازد.
فارغ‌التحصیلان این دوره قادر به طراحی و محاسبه اجزا و سیستمها در بخشهای عمده‌ای از صنایع نظیر صنایع خودروسازی ، نیروگاههای حرارتی و آبی، صنایع غذایی، نفت، ذوب فلزات و غیره هستند. فارغ‌التحصیلان این دوره می‌توانند تا مقطع کارشناسی ارشد و دکتری در داخل یا خارج از کشور ادامه تحصیل دهند. داوطلبان این رشته باید در دروس ریاضی و فیزیک تسلط داشته و با یک زبان خارجی آشنا باشند. دروس این رشته شامل مطالبی در زمینه‌های حرارت و سیالات می‌باشد.

ج - گرایش ساخت و تولید:
هدف تربیت کارشناسانی است که با به کاربردن تکنولوژی مربوط به ابزارسازی، ریخته‌گری ، جوشکاری، فرم دادن فلزات ، طرح کارگاه یا کارخانه‌های تولیدی آماده کار در زمینه ساخت و تولید ماشین‌آلات صنایع (کشاورزی ، نظامی، ماشین‌سازی، ابزارسازی ، خودروسازی و ... ) باشند.
فارغ‌التحصیلان این دوره قادر خواهند بود در صنایعی مانند ماشین‌سازی، ابزارسازی، خودروسازی ، صنایع کشاورزی، صنایع هوایی و تسلیحاتی به ساخت و تولیدی ماشین‌آلات، طراحی کارگاه و یا کارخانه تولیدی بپردازند و نظارت و بهره‌برداری و اجرای صحیح طرحها را عهده‌دار شوند. داوطلبان این رشته باید در دروس ریاضی، فیزیک و مکانیک از آگاهی کافی برخوردار باشند.
دروس این دروه شامل مطالبی در مورد نحوه تولید، طراحی قالبهای پرس، طراحی قید و بندها، کار و برنامه‌ریزی با ماشینهای اتوماتیک، اصول کلی و نحوه کار با ماشینهای دستی و تعمیر و نصب تمام سرویسهای صنعتی می باشد و درصد نسبتا بالایی از آنها به صورت عملی ارائه می‌گردد. داوطلب باید سالم باشد تا بتواند کارهای کارگاهی را به خوبی انجام دهد و استعداد کارهای فنی را داشته باشد. با توجه به خودکفایی صنایع کشور این رشته دارای بازار کار خوبی است.

د – گرایش مکانیک خودرو:
رشته مکانیک خودرو، رشته‌ای است که طراحی، ساخت، بهينه‌سازی و تعمير انواع مختلف خودرو را در برمی‌گيرد. اما از آنجا که خودرو، ابزاری است که از مجموعه‌های مختلف تشکيل شده‌است و دارای کاربردهای متفاوتی است، اين رشته، مخلوطی از علوم مختلف است. در حقيقت مکانیک ‌خودرو يک رشته ميان‌رشته‌ای و فراگير است. چنين رشته‌هايی نتيجه پيشرفت های بشر در اواخر قرن بيستم است. رشته مکانیک خودرو به منظور تربيت نيروی متخصص برای صنايع خودروسازی کشور و صنايع وابسته به آن طراحی و تاسيس شده است. اين رشته کاربردی و کاملا عملی و جذاب است به طوری که دانش آموخته آن می‌تواند متناسب با علايق خود به حل مسائل کاملا رياضی و پيچيده بپردازد و يا اينکه در يک کارخانه مديريت خط توليد را برعهده گيرد. گستردگی اين رشته باعث شده است که فارغ‌التحصيلان اين رشته با خيال آسوده‌تر نسبت به آينده کاری و يا علمی خود بنگرند و آزادی انتخاب بيشتر را تجربه نمايند.

 

مشاهده اعضای هیات علمی تمام وقت گروه مهندسی مکانیک


امکانات گروه:

1. کارگاه جوشکاری
2. کارگاه ماشین ابزار
3. آزمایشگاه مکانیک سیالات
4. آزمایشگاه دینامیک و ارتعاشات
5. آزمایشگاه مقاومت مصالح
6. آزمایشگاه هیدرولیک و پنوماتیک
7. کارگاه مولد قدرت
8. کارگاه انتقال قدرت معمولی
9. کارگاه انتقال قدرت اتوماتیک
10. کارگاه شاسی و بدنه
11. کارگاه سوخت رسانی
12. کارگاه دستگاههای الکتریکی خودرو
13. کارگاه عیب یابی و نقص یابی قسمت های مختلف خودرو
14. کارگاه اتومکانیک
15. آزمایشگاه CAD/CAM
16. کارگاه الکترونیک خودرو


رشته ها و تـرم بندی:

مقطع کارشناسی ارشد:

  ترم بنذی رشته کارشناسی ارشذ مهنذسی مکانیک گرایش تبذیل انرژی

  مهندسی مکاترونیک-اتوماتیک و کنترل تولید (کارشناسی ارشدناپیوسته)

  مهندسی مکاترونیک-طراحی رباتها و سیستم های مکاترونیکی (کارشناسی ارشدناپیوسته)

  مهندسی مکاترونیک-ارتباطات جنبی انسان، ماشین و کامپیوتر (کارشناسی ارشدناپیوسته)

   ترم بندی رشته مکاترونیک- کلیه گرایشها

   دروس پیشنهادی گروه مکاترونیک در تمامی گرایش ها

مقطع کارشناسی:

  ترم بندی مهندسی مکانیک- حرارت و سیالات (کارشناسی پیوسته- ورودی 90 به بعد)

  ترم بندی مهندسی مکانیک- جامدات (کارشناسی پیوسته- ورودی 90 به بعد)

  ترم بندی مهندسی مکانیک- ساخت و تولید (کارشناسی پیوسته- ورودی 90 به بعد)

  ترم بندی مهندسی مکانیک- طراحی جامدات (کارشناسی پیوسته- ورودی 88و89)

  سرفصل دروس کارشناسی پیوسته مهندسی مکانیک

  ترم بندی مهندسی تکنولوژی مکانیک خودرو (کارشناسی ناپیوسته)

  سرفصل دروس کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی مکانیک خودرو

  ترم بندی مهندسی تکنولوژی ساخت و تولید- ماشین ابزار (کارشناسی ناپیوسته)

  سرفصل دروس کارشناسی ناپیوسته مهندسی تکنولوژی ساخت و تولید

 

 

مقطع کاردانی:

  ترم بندی مکانیک خودرو ( کاردانی پیوسته)

  سرفصل دروس کاردانی پیوسته مکانیک خودرو

  ترم بندی ساخت و تولید ( کاردانی پیوسته)

  سرفصل دروس کاردانی پیوسته ساخت و تولید

 

   فــــرم انتخاب پروژه تخصصی

فرم تعریف پروژه

آئين نامه نحوه نگارش و تدوين پروژه کارشناسی


TelegraminstagramSoroushFacebook

ThumbnailViewer