گروه مهندسی شیمی

استفاده از ارزش افزوده موجود در كشور سريع‌ترين راه رسيدن به اهداف چشم‌انداز بيست ساله جمهوري اسلامي ايران است. ايجاد ارزش افزوده در صنعت نفت، گاز و پتروشيمي يكي از اركان اين تدبير مي‌باشد. در اين راستا تحركي گسترده در طي دو برنامه پنج ساله جهت گسترش صنعت پتروشيمي صورت پذيرفته است. ولي به علت محدوديت‌هاي فني تا كنون حركت فقط در راستاي توليد مواد اوليه پتروشيميايي صورت پذيرفته كه فروش آن تفاوت عمده از فروش نفت خام ندارد. جهت رفع اين معضل و همسو شدن با صنايع روز دنيا، نياز به ايجاد و بومي سازي دانش فني در جهت توليد و تبديل اين مواد به محصولاتي با ارزش افزوده بالاتر است. در اين راستا با توجه به اينکه دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر در منطقه‌ای با ذخایر غنی معدنی مانند مس و صنایع عظيمي مانند صنايع پالايش و پتروشيمي قرار دارد و همچنين در راستاي گسترش و رونق صنعت غذايي منطقه، احساس نیاز به ايجاد گروه مهندسي شيمي امري ضروري مي‌نمود. لذا گروه مهندسي شيمي دانشگاه آزاد اسلامي واحد اهر از سال 1385 کار خود را با يک ورودي در مقطع کارداني ناپيوسته رشته عمليات پتروشيمي با تعداد 49 دانشجو آغاز کرد. از همان سال با تلاش بي‌وقفه رياست محترم ومسئولان دلسوز و جذب اساتيد بازنشسته، متبحر و فرهيخته ساير دانشگاهها و همچنين استخدام و بورسيه اساتيد جوان، واحد توانست در مقاطع کارشناسي پيوسته رشته‌هاي مهندسي شيمي-مهندسي پتروشيمي در سال 86، مهندسي تکنولوژي صنايع شيميايي در سال 87، مهندسي شيمي-صنايع شيميايي معدني در سال 87، مهندسي شيمي-صنايع پالايش پتروشيمي و گاز در سال 87، مهندسي شيمي-صنايع پتروشيمي در سال 87، مهندسي شيمي-صنايع پالايش در سال 88، مهندسي شيمي-صنايع غذايي در سال 88، مهندسي پليمر-صنايع پليمر در سال 89 و در سال 90 با توجه به مصوبه جديد شورآي گسترش آموزش عالي در رشته مهندسي شيمي بدون گرايش دانشجو جذب نمايد. اخيرا اين واحد دانشگاهي توانسته است در مقطع کارشناسي ارشد ناپيوسته رشته‌هاي مهندسي شيمي-مهندسي فرآيند در سال 89، مهندسي شيمي- مهندسي پليمر در سال 89، مهندسي شيمي-ايمني بهداشت و محيط زيست (HSE) در سال 91 دانشجو جذب نمايد. ضمنا رشته جديد مهندسي شيمي با گرايش زيست پزشکي در مرحله تصويب مي‌باشد.


در حال حاضر گروه مهندسي شيمي با دارا بودن بیش از 600 نفر دانشجو در مقطع کارشناسي و 286 نفر در مقطع کارشناسي ارشد یکی از بزرگترین گروه‌های آموزشی واحد می‌باشد.
تا نیمسال اول سال تحصیلی 92- 91 تعداد 246 نفر در مقطع کارشناسي و 10 نفر در مقطع کارشناسي ارشد از دانشجویان این گروه فارغ التحصیل و تعدادی از آن‌ها در مقاطع تحصیلات تکمیلی دانشگاه‌های مختلف کشور پذیرفته شده‌اند.
در حال حاضر گروه مهندسي شيمي داراي 2 نفر استاديار، 5 نفر دانشجوي دکتري به صورت بورسيه و 4 نفر مربي عضو هیات علمی تمام وقت است و بیش از 13 نفر استاد مدعو با این گروه همکاری می‌نمایند.


دانش آموختگان در اين دوره توانايي كافي در احراز مشاغل و ايفای نقشهاي زير را دارند:

- اشتغال در مراکز آموزشی و پژوهشی
- اشتغال در صنايع مرتبط با نفت، گاز و پتروشيمي
- اشتغال درصنايع دفاعی، خودرو سازی، لوازم ساختمانی، پزشکي، حمل و نقل و نظاير آن
- اشتغال در صنايع مرتبط با ايمني، بهداشت و محيط زيست (HSE)
- توسعه صنايع پليمري و کامپوزيتی
- طراحي، مدل سازي، شبيه سازي و ساخت تجهيزات و فرآيندهاي مورد استفاده در صنايع نفت، گاز و پتروشيمي کشور

اهداف کلان پیش رو:

1- تجهیز هرچه بیشتر آزمایشگاه های گروه به آخرین تجهیزات روز
2- تربیت افراد متخصص کارآمد در زمینه های آموزشی و پژوهشی در رشته های مهندسي شيمي، مهندسي پليمر و مهندسين HSE به منظور تامین نیازهای جامعه
3- توسعه هرچه بیشتر دوره های تکمیلی، کارشناسی ارشد M.Sc. و دکترای تخصصی Ph.D.
4- توسعه کمی و کیفی پژوهش
5- اجرای کارگاه‌های آموزشی جهت رفع نیازهای دانشجویان، ادارات دولتی، خصوصی و پذیرش طرح‌های تحقیقاتی مشترک از مراجع خارج دانشگاهی در جهت جذب سرمایه پژوهشی
6- ارتقاء علمی و مهارت های عملی اعضای هیات علمی و کارکنان گروه در زمینه‌های تخصصی مربوطه


 1. مهندسی شیمی-فرایند(کارشناسی ارشد ناپیوسته)

2. مهندسی شیمی-پلیمر(کارشناسی ارشد ناپیوسته)

3. مهندسی شیمی-HSE (کارشناسی ارشد ناپیوسته)

 

1. مهندسی شیمی – پتروشیمی ،پالایش،گاز(کارشناسی پیوسته)

2. مهندسی پلیمر- صنایع پلیمر(کارشناسی پیوسته)

3. مهندسی شیمی – صنایع غذایی (کارشناسی پیوسته)

4. مهندسی تکنولوژی صنایع شیمیایی(کارشناسی ناپیوسته)

5. مهندسی شیمی (کارشناسی پیوسته)


 

مشاهده اساتید هیأت علمی گروه مهندسی شیمی

 

 

TelegraminstagramSoroushFacebook

ThumbnailViewer