گروه شیمی

تاریخچه گروه شیمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر:
رشته شیمی یکی از رشته های مادر علم و مولد صنعت به شمار می آید. با توجه به قابلیتهای صنعتی بالفطره منطقه قره داغ، نیاز به تربیت افراد متخصص و متعهد به شدت احساس می شد. با توجه به این نیاز مبرم - با تلاش های مستمر ریاست دانشگاه و صرف هزینه های بالا برای تجهیز آزمایشگاههای تخصصی- در سال 1386 مجوز جذب دانشجو از سازمان مرکزی به دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر اعطا شد. قدم بعدی اقدام جهت تاسیس رشته های کارشناسی ارشدی بود که نیاز به آنها در منطقه قره داغ بیشتر احساس می شد. به این ترتیب دانشگاه با استخدام دانشجویان دکتری تخصصی و نیز کمک گیری از اساتید بازنشسته بنام سایر دانشگاهها در سال 1388 دو رشته کارشناسی ارشد شیمی آلی و کاربردی را راه اندازی نمود. برنامه بعدی گروه شیمی در جهت راه اندازی کارشناسی شیمی دارویی و کارشناسی ارشد فیتوشیمی میباشد.

آینده کاری فارغ التحصیلان رشته شیمی:
فارغ التحصیلان رشته شیمی معمولا آینده شغلی روشنی پیش رو دارند و مي‌توانند مسؤوليت‌ زمينه‌هاي مختلف از جمله موارد زير را عهده‌دار باشند:
1- طرح، نظارت و اجراي طرحهاي تحقيقاتي كوچك و بزرگ شيميايي در سطوح مختلف كاربردي و علمي، در دانشگاهها، كارخانجات و مراكز تحقيقاتي ، به منظور ارتقاي كمي و كيفي محصولات مورد نياز جامعه.
2- مسووليت و ارائه خدمات در آزمايشگاههاي كنترل كيفي، پيگيري و ارائه معيارهاي استاندارد به منظور افزايش كميت و كيفيت محصولات توليدي و همچنين مواد مصرفي كارخانه‌ها و صنايع.
3- ارائه خدمات آموزشي در سطح دانشگاهها ، دبيرستانها و موسسات آموزشي.
4- ارائه طرحهاي پژوهشي به منظور استفاده از منابع اوليه ارزنده موجود در جامعه در جهت افزايش بهره‌وري از آنها و جلوگيري از صادرات بي‌رويه مواد اوليه ارزشمند و تبديل آنها به محصولات واسطه‌اي كه ارزش اقتصادي بالاتري دارند.
5- ارائه خدمات در كارخانجات پتروشيمي ، پلاستيك ، لاستيك ، رنگ و رزين ، الياف ، صنايع غذايي ، صنايع دارويي، بهداشتي و شوينده‌ها .
6- استفاده از گياهان دارويي فراواني كه در مملكت موجودند، به منظور استخراج و شناسايي موارد كاربرد اين گياهان.
اکثرا فارغ‌التحصيلان شيمي جذب صنايع شيميايي مختلف مثل صنايع رنگ‌سازي، چرم‌سازي، صنایع نفت و پتروشيمي ، صنایع غذايي، صنایع بهداشتي و آرايشي، صنایع دفائی، صنایع پلیمر، صنایع نساجی و صنایع داروسازی، مي‌شوند و در بخش آزمايشگاههاي كنترل كيفيت محصولات شيميايي و يا واحد توليد آنها كار مي‌كنند. علاوه بر موارد فوق يك شيميست مي‌تواند در خانه خود با كمترين امكانات كارگاه كوچكي داير كرده و بعضي از مواد مورد نياز جامعه را توليد كند.
فارغ‌التحصيلان اين رشته توانايي تغيير و تبديل بر روي مواد خام را دارند و به ياري همين توانايي‌، تعداد زيادي از فارغ‌التحصيلان اين رشته كارگاهها يا كارخانه‌هاي شيميايي كوچك يا بزرگ داير كرده و در كار خود نيز موفق بوده‌اند. درحال حاضر كشور ما هر ساله حدود 5 ميليارد دلار صرف خريد 3500 نوع كالاي شيميايي مي‌كند. ما يك كيلو نفت را 10 سنت مي‌فروشيم و يك كيلو از مواد شيميايي را 40 هزار ، 50 هزار و حتي بعضي از مواد شيميايي را تا 100 هزار دلار خريداري مي‌كنيم.
اين در حالي است كه كشور ما به دليل داشتن هيدرو كربن‌ها، منابع معدني و همچنين نيروي انساني متخصص مي‌تواند كالاهاي شيميايي بسياري را توليد كند. كاري كه چين انجام داد و توانست با كمترين امكانات ، بازار كالاهاي شيميايي دنيا را قبضه كند.

امکانات گروه شیمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر:
امکانات رشته شیمی از لحاظ آزمایشگاهی مشتمل بر آزمایشگاه شیمی عمومی، آزمایشگاه شیمی معدنی و شیمی فیزیک، آزمایشگاه تجزیه، آزمایشگاه آلی، آزمایشگاه آنالیز دستگاهی( ابزار دقیق) و آزمایشگاه پژوهشی می باشد. به جرات می توان گفت آزمایشگاههای رشته شیمی مجهزترین آزمایشگاههای دانشگاه آزاد اسلامی استان آذربایجان شرقی و بلکه شمال غرب کشور می باشند که بطور کامل فعال می باشند. دستگاههای فعال موجود در آزمایشگاههای گروه شیمی عبارتند از:
کروماتوگرافی گازی با طیف سنج جرمی (GC-MS)، کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا (HPLC)، کروماتوگرافی مایع با کارایی بالا برای مقاصد تهیه ای(HPLC-Preparative) ،آنالیز حرارتی (CHNSO)،Atomic Absorption، Electro Auto Lab، Ozone and Hydrogen Generator و ...
فصلنامه تحت عنوان "کاربرد شیمی در محیط زیست" تحت امتیاز دانشگاه آزاد اسلامی واحد اهر با مدیر مسئولی دکتر صمد موتمنی طباطبایی تا کنون هشت شماره به چاپ رسیده است. اقدام جهت کسب درجه علمی پژوهشی در حال انجام است.

امکانات ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر:
ادامه تحصیل تا بالاترین درجه دکتری تخصصی در داخل کشور مقدور می باشد. رشته شیمی در مقطع کارشناسی ارشد دارای گرایشهای آلی، تجزیه، کاربردی، معدنی، شیمی فیزیک، نانو شیمی، پلیمر، فیتوشیمی، پیشرانه و فوتوشیمی می باشد. دوره دكتراي تخصصی نيز پس از دوره كارشناسي ارشد در دو بخش «آموزشي و پژوهشي» ارائه مي‌گردد.


مشاهده اساتید هیأت علمی گروه شیمی 

گروه شیمی در حال حاضر 17 استاد مدعو و 8 استاد هیات علمی تمام وقت را در لیست خود می گنجاند که لیست اعضای هیات علمی به شرح ذیل می باشد:


 1. ترم بندی شیمی آلی (کارشناسی ارشد ناپیوسته)

2. ترم بندی شیمی کاربردی ( کارشناسی ارشد ناپیوسته)

3. ترم بندی کارشناسی ارشد فیتوشیمی

سرفصل کارشناسی ارشد شیمی (کارشناسی ارشد)

 

1. ترم بندی شیمی کاربردی (کارشناسی پیوسته)

2. ترم بندی شیمی دارویی

3. سرفصل شیمی دارویی

TelegraminstagramSoroushFacebook

ThumbnailViewer